На 1 ноември 2024 г., в Деня на Народните Будители, в Националния дворец на децата Фондация „Еврика“ връчи на официално тържество наградите на лауреатите от XXVI Национален конкурс „Космосът – настояще и бъдеще на човечеството“, посветен на 45-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов, патрон на конкурса от създаването му. Конкурсът се ползва с подкрепата на българските учени, работещи в областта на изследването и усвояването на Космоса.
През 2024 година в конкурса участваха 2 368 ученици от 8 до 18 години с 2 349 проекти в пет тематични направления: Идеи за научни и технически експерименти, Модели и макети на космически обекти, Графични произведения, създадени с помощта на компютър, Литературни творби на космическа тема, Рисунки на тема „Човекът и космосът“. След направените експертни оценки, защита на авторски идеи и обсъждане по всяко от тематичните направления, специализираното жури под ръководството на доц. д-р Таня Иванова класира участниците и присъди награди.
Първият български космонавт Георги Иванов приветства участниците в тържеството и връчи наградите на лауреатите и техните научни ръководители. Приветствия към участниците в тържеството поднесоха Красимир Стоянов – дубльор на втория български космонавт и акад. Кирил Боянов – председател на Съвета на Фондация „Еврика“.
Председателят на специализираното жури, доц. Таня Иванова, изнесе лекция на тема „45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов“.
XХ-та Международна научна конференция "Космос, Екология, Сигурност
От 22 до 25 октомври 2024 г. в София се проведе Двадесетата юбилейна международна научна конференция "Космос, Екология, Сигурност – SES 2024", посветена на 45-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов. Българското астронавтическо дружество беше съорганизатор на конференцията.
Откриването на Конференцията се състоя в големия салон на Централната сграда на Българска академия на науките. Освен първия космонавт на България Георги Иваноя, присъстваха и пристигналите в София космонавти от чужбина: Бертлан Фаркаш – Унгария, Димитру Прунариу – Румъния и Владимир Ремек – Чехия. На откриването присъства и Красимир Стоянов, дубльор на втория български космонавт.
Таня Иванова, почетен член на БАД, изнесе пленарният доклад на конференцията на тема „45-годишни от полета на първия български космонавт Георги Иванов “. С доклади участваха и следните членове на дружеството: Петър Велинов, Гаро Мардиросян, Алексей Стоев, Зоя Хубенова, Симеон Асеновски, Георги Сотиров, Мария, Димитрова, Даниела Бонева, Красимира Янкова, Ива Иванова, Наталия Станкова и Лъчезар Матеев.
VIII-та Международна конференция “Екологично инженерство и опазване на околната среда” с Младежка научна сесия, се проведе от 3 до 6 октомври 2024 г. в Голямата зала на общината в гр. Велинград. Сред съорганизаторите на конференцията бяха Българското астронавтическо дружество и ИКИТ-БАН.
В конференцията участваха членовете на БАД Гаро Мардиросян и Пламен Ангелов. Г.Мардиросян представи доклад на тема “Използване на космическите технологии за изучаване на природни бедствия“. Пл.Ангелов води две научни сесии: „Космически технологии и мониторинг на околна среда“ и Младежката научна сесия, за която бе избран за председател на комисията за определяне на най-добри доклади и постери от млади учени. Бяха представени 32 доклада и 20 научни постера от български и чуждестранни учени (15 учени от Китай, Франция, Украйна, Полша, Сърбия и Италия).
ДЕН
НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ
На 12 април за отбелязване на Международния ден на авиацията и космонавтиката бе проведен Ден на отворените врати в Института за космически изследвания и технологии при Българската академия на науките (ИКИТ-БАН).
Баха изнесени лекции от доц. Таня Иванова, проф. Йорданка Семкова и доц. Алексей Стоев, съответно „50 години България космическа държава и успехите на ИКИТ-БАН“, „Българската серия „ЛЮЛИН" – изследванията днес и перспективи за развитие" и „Космически платформи за наблюдение на слънцето“. Тези увлекателни лекции са свързани с „космическата история“ на България, с новите проекти и бъдещето на космическите изследвания в ИКИТ-БАН, с перспективите за развитие на българската серия "Люлин", както и на космическите платформи за наблюдение на слънцето.
Лабораториите на института бяха отворени за посещение за деца, ученици и граждани. Проведоха се също демонстрации и запознаване със стационарния учебен тренажор за обучение на оператори на дронове. Голям интерес за децата и учениците предизвика възможността да управляват модел на дрон с помощта на тренажора.
На 12 април на членове на Българското астронавтическо дружество положиха цветя под балерефа на Юрий Гагарин в 138-мо училище в София.
50-та Национална младежка
астрономическа конференция
От 12 до 14 април се проведе 50-та Национална младежка астрономическа конференция, в която участие взеха студенти и ученици от различни университети и градове.
На 12 април бяха поднесени цветя на паметника на Юрий Гагарин в Морската градина. Вечерта в Планетариума бе изнесена публична лекция.
[13 юни 2024 г., ЧСУ
„Дружба“ - Пловдив]
На 13 юни 2024 година в Конферентната зала на ЧСУ „Дружба“ пред учениците от прогимназиален и гимназиален етап Пламен Ангелов от Института за космически изследвания и технологии към БАН изнесе лекция, в която в достъпна форма за учениците представи част от забележителните постижения на България през последните 55 години за космическите изследвания в световен мащаб. Той информира аудиторията и с един интересен факт, че Българското астронавтическо дружество е едно от първите в света, основано още през 1957 г., т.е. една година преди създаването на НАСА в САЩ. Той подчерта и един тревожен факт, че въпреки значимия български принос в космическите изследвания и световно признание на българските учени, все още тази тема не е застъпена в учебните програми на нашата образователна система.
Лекцията бе организирана от Българското астронавтическо дружество, Сдружение „Научно-технически съюзи“ – Пловдив и ЧСУ „Дружба“.
Полагане на цветя под балерефа на Юрий Гагарин в 138-мо училище в София
На 12 април членове на Българското астронавтическо дружество положиха цветя под балерефа на Юрий Гагарин в 138-мо училище в София.
Лекция на доц. Т. Иванова в Софийския университет
На 11 април по повод Международния ден на авиацията и космонавтиката в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет, в рамките на Кръжока по астрономия,
Таня Иванова изнесе лекция на тема „Българското участие в овладяването на Марс“.
Честване на 45-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов
начало
От 10 до 12 април 2024 г. се проведоха мероприятия във връзка с отбелязването на 45-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов.
Честванията бяха под патронажа на президента на България ген. Румен Радев.
На 10 април честването е организирано с тържествен ритуал. в гр. Ловеч, родното място на космончавта. Участие са взели представителна част от Гарнизон Ловеч и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия, а също и оркестърът на Военновъздушните сили на България. Специален въздушен поздрав отправиха от 12-а авиационна база – Долна Митрополия. Поздрав поднесоха и танцьорите от фолклорен танцов ансамбъл „Магия“. По повод тържествата за годишнината бе прочетен поздравителен адрес от президента Румен Радев.
Георги Иванов лично не участва в тържеството поради заболяване, но изпрати послание, прочетено от полк. Красимир Стоянов, дубльор на втория ни космонавт Александър Александров. В него изказва най-сърдечни поздрави и благодарности към своите съграждани. „Не възприемам 10 април като личен празник, макар че тогава сбъднах своята мечта, това е триумф на българската наука“, изтъква Георги Иванов. Той благодари на всички, които „винаги са ме посрещали сърдечно, и на малките приятели, които темата „Космос“ много привлича“.
След тържествената церемония проявите за честването продължиха в кино „Космос“, където проф. Йорданка Семкова говори за космическите изследвания в България и за научните програми на българските космонавти, излъчен бе и филмът „Георги Иванов - моят път към звездите“. Кметът удостои Георги Иванов със специално изработен за 45-годишнината от полета плакет, получен го внуците му.
В пространството пред Общината бяха открити две изложби – фотоизложба „45 години от полета на първия български космонавт“ и изложба на ракетомодели, организирана от „Моделклуб“ – Ловеч. Празничният ден завърши с аудиовизуалния спектакъл „Ловеч – звезден град“.
На 12 април честването, посветено на Международния ден на авиацията и космонавтика и на 45-годишнината от полета на Георги Иванов, се проведе в Централния военен клуб. След речта си, командващия Военно-въздушните сили ген. Петров награди заслужили учени и летци, сред които и почетните членове на БАД Красимир Стоянов и Таня Иванова. На събитието присъства и президента на България Румен Радев.